top of page

Kościół, łódź płynąca po wzburzonym morzu dzisiejszych czasów

Smutne wydarzenia pokazują, że Kościół katolicki jest nękany wszelkiego rodzaju udrękom: upadkowi w miejscach o starożytnej tradycji chrześcijańskiej, prześladowaniom na terenach misyjnych.On jednak pośród burz żyje i wzmacnia się, bo moc piekła nigdy go nie pokona.

żaglowiec podczas sztormu

“Wojny i prześladowania Kościoła. Dobrzy zostaną zamęczeni, Ojciec Święty będzie musiał wiele wycierpieć” – to zdanie, wypowiedziane 107 lat temu przez Najświętszą Dziewicę do trójki pastuszków w drugiej części Tajemnicy Fatimskiej, wprawia nas w zadziwienie. W obliczu tego zadajemy sobie pytanie: jakie słowa padłyby dzisiaj, w stosunku do Kościołą Świętęgo żeglującego po morzu tego świata, wstrząśniętego dekadencją, prześladowaniami i kłopotami nękającymi katolików wiernych Łodzi Piotra?


Ostry kryzys w niektórych krajach

Z jednej strony w wielu krajach wywodzących się z tradycji chrześcijańskiej, obserwujemy gwałtowny spadek liczby wiernych, zamykanie parafii i spadek powołań zakonnych. W innych miejscach, prześladowanie tych, którzy pozostają niezachwiani w wierze. Ale jeszcze bardziej niepokojąca jest niepewność tych, którzy widząc, jak świat oddala się od przykazań Ewangelii myślą, że z tej sytuacji nie ma wyjścia.

Agencje informacyjne stale podają informacje o pogarszającej się sytuacji na Łodzi Piotrowej.

Badania dotyczące diecezji katolickich w niemieckiej Bawarii przeprowadzone przez Niemiecką Agencję Prasową, opublikowane na koniec 2023 roku wskazuje, że w latach 2019–2022 milion trzysta tysięcy katolików zaprzestało uczęszczania na niedzielne msze św., chrzty i pochówki religijne. Rezultatem tego jest zamknięcie 131 kościołów. Tylko w zeszłym roku ponad pół miliona osób, a dokładnie 522 821, wyrzekło się Kościoła katolickiego w Niemczech.

W połowie 2023 r. Diecezja Columbus w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych, ogłosiła likwidację piętnastu parafii. Liczba księży w tym regionie spadła o 42% w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat, a od 2000 do 2022 r., odsetek aktywnych katolików spadł o 20 punktów.

Według rocznych danych Centrum Badań Stosowanych Apostolatu na Uniwersytecie Georgetown liczba powołań kapłańskich w Stanach Zjednoczonych spadła z 6400 seminarzystów w 1970 r. do 2759 w 2022 r.

Badania przeprowadzone przez Euromedia Research wykazało, że tylko 58,4% obywateli Włoch w wieku powyżej 18 lat identyfikuje się jako „katolicy”. W ciągu ostatnich 50 lat liczba powołań spadła o ponad 60%, z 6337 seminarzystów w 1970 r. do 2103 w 2019 r.

Diecezja Haarlem-Amsterdam w Holandii prognozuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat zamkniętych zostanie 60% kościołów, czyli 99 ze 164 istniejących kościołów.

Obecnie mniej niż połowa populacji Anglii i Walii, 46,2%, podaje się za chrześcijan. W 2011 roku było to 59,3%.

Liczba Irlandczyków uważających się za katolików spadła o 10% w ciągu zaledwie sześciu lat. W ciągu ostatnich 20 lat liczba zakonnic w Irlandii spadła o 50%.

Szwajcarski Instytut Socjologii Pastoralnej (SPI) w St. Gallen ujawnił, że w 2021 r. z Kościoła katolickiego formalnie odeszły 34 182 osoby.

Oferta sprzedaży klasztorów w Europie jest kontynuowana. Za półtora miliona euro można kupić klasztor Klarysek w Sarteano w Sienie, w którym przez 500 lat mieściło się to modlące się zgromadzenie klauzurowe. Z klasztoru stał się on szkołą, ze szkoły hotelem; teraz jest na sprzedaż.

Francuski Senat podaje, że we Francji co najmniej 500 kościołów jest trwale zamkniętych, a do 2030 r. prawie 5000 miejsc kultu religijnego grozi sprzedaż lub wyburzenie.

Te liczby robią wrażenie. Mądre wezwanie św. Pawła skierowane do Rzymian (12,2): „Nie bierzcie więc wzoru z tego świata” zostało pogardzone; jesteśmy świadkami jej konsekwencji. Wychwalane „aggiornamento” – aktualizacja – podążanie za „znakami czasu” w ewangelizacji… okazuje sie porażką.

Prześladowanie istniejące od zawsze

W innym punkcie św. Paweł ostrzegał: „I wszystkich, którzy chcą żyć zbożnie w Chrystusie Jezusie, spotkają prześladowania.” (2 Tm 3, 12).

Wiadomości są alarmujące. Pod koniec 2023 r., 7 września, w diecezji Kafanchan w Nigerii młody kleryk został spalony żywcem, gdy muzułmańscy ekstremiści, po nieudanej próbie wejścia na plebanię księdza, podpalili go. Dwóm księżom udało się uciec, niestety klerykowi nie udało się tego dokonać.

Boże Narodzenie 2023 r. upłynęło pod znakiem poważnych aktów przemocy w Bokkos w stanie Plateau w Nigerii. W dniach 23–26 grudnia społeczności chrześcijańskie zostały zaatakowane przez grupy muzułmańskie, w wyniku czego zginęło około 170 osób, a ponad 300 zostało rannych. Ludzie są mordowani w trybie doraźnym; podpalane są domy i plantacje, kościoły i kliniki. W Nigerii codziennie ginie średnio 14 chrześcijan.

Ataki islamskich powstańców w Cabo Delgado w północnym Mozambiku zmusiły księży, zakonnice i świeckich misjonarzy do ucieczki do innych miast. 9 lutego zamordowano i porwano nieokreśloną liczbę osób. Podpalono kościoły i domy setek ludzi.

Piętnastu wiernych zginęło, a dwóch zostało rannych podczas niedzielnej mszy 25 lutego, kiedy islamscy bojownicy otworzyli ogień wewnątrz kościoła katolickiego w Essakane w północnej Burkina Faso.

Niestety Indie też znajdują się na tej tragicznej liście. Hinduska grupa ekstremistyczna Kutumba Surakshya Parishad postawiła 7 lutego ultimatum chrześcijańskiej wspólnocie, nakazujące usunięcie symboli chrześcijańskich ze szkół prowadzonych przez kościół, żądając, aby nauczyciele nie nosili sutann ani habitów religijnych. Zażądali także usunięcia wizerunków Jezusa i Marii w ciągu 15 dni, grożąc surowymi konsekwencjami.

Źródło zbliżone do archidiecezji Imphal (Indie) podało, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy hinduscy bojownicy Meitei zniszczyli łącznie 290 wiosek i 603 kościoły.

W Pakistanie grupy islamskie zniszczyły 21 kościołów i podpalono co najmniej 100 domów chrześcijan.

żaglowiec podczas sztormu
Kościół, łódź płynąca po wzburzonym morzu dzisiejszych czasów

Organizacja pozarządowa Open Doors, odnotowująca rok po roku prześladowania chrześcijan na całym świecie, podaje, że w 2023 r. zamordowano 4998 chrześcijan za wiarę, 4125 aresztowano, a 14 766 kościołów i posiadłości chrześcijańskich zaatakowano z powodów religijnych.

Arcybiskup Ettore Balestrero, Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, na posiedzeniu Rady Praw Człowieka w dniu 26 lutego podkreślił, że na całym świecie narasta dyskryminacja i prześladowanie osób wierzących, a wolność religijna jest łamana w prawie jednej trzeciej krajów świata i dotyka około 4,9 miliarda ludzi.


Obietnica zostanie spełniona

Dekadencja, prześladowania i niepewność?


Te smutne wydarzenia wykazują, że ta święta instytucja - Kościół Katolicki - podlega wszelkiego rodzaju udrękom. Ci, których niepokoi ta sytuacja: upadek w miejscach o starożytnej tradycji chrześcijańskiej i prześladowania na obszarach misyjnych, niech nie stracą ufności w Kościół zbudowany na skale zwanej Piotrem: „i na tej Skale zbuduję Kościół mój” (Mt 16, 18). Głosimy niezachwiane przekonanie, że Kościół Święty jest niezniszczalną instytucją Bożą. Ona pośród burz żyje i umacnia się, a bramy piekielne go nie przemogą (Mt 16,18).

Autor: P. Fernando Gioia, EP

Oryginalnie opublikowano w La Prensa Grafica, 7 kwietnia 2024 r.

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page